Demensugen i Hjørring byder på aktiviteter for et trygt og værdigt liv med demens

Foto: Hjørring Kommune.
dato

Demensugen sætter fokus på et trygt og værdigt liv for mennesker med demens og deres pårørende i Hjørring. Initiativerne inkluderer åbent hus i aktivitetscentre, fællessang og bevægelsesstafet i Svanelunden.

I uge 19 bliver Hjørring en del af det landsdækkende initiativ Demensugen, arrangeret af Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark. Målet er at støtte dem, der lever med demens, samt deres pårørende, ved at skabe rammer for et trygt og værdigt liv.

I løbet af ugen vil der være en række arrangementer i kommunen. Blandt højdepunkterne er åbent hus i kommunens aktivitetscentre, hvor gæster kan nyde kaffe og kage, få information om lokale demensinitiativer og deltage i rundvisninger. Desuden vil der være fællessang og en særlig stafet i Svanelunden, som sætter fokus på bevægelse og fællesskab i de naturskønne omgivelser.

Blandt arrangementerne er åbent hus på RAV onsdag den 7. maj fra kl. 15.00 til 17.00, hvor man kan få viden om det nationale Demenssymbol. Torsdag den 8. maj byder Aktivitetscenter Soldalhus i Sindal, Vesterlund i Hjørring, og Lundgården i Vrå alle velkommen til åbent hus med kaffe og rundstykker samt sang- og træningstilbud. Til frokost er der mulighed for at besøge Café VIKÁ i Soldalhus.

Demensugen afrundes med Demensuge-stafetten i Svanelunden fredag den 9. maj fra kl. 10.30 til 12.00, hvor der sættes fokus på fællesskab gennem bevægelse.

For yderligere information om Demensugen kan man kontakte kommunen på telefon 72 33 33 33 eller Den Digitale Hotline på telefon 70 20 00 00. Yderligere detaljer om arrangementerne kan findes her.

https://hjoerring.dk/nyt-og-presse/nyheder/2025/apr/demensugen-2025-i-hjoerring-kommune

Kilde: Hjørring Kommune